Haber

Malta Başbakanı Abela ve selefi Muscat, UCM’de insanlığa karşı suç işlemekle suçlanıyor

Sivil toplum kuruluşları, düzensiz göçmenleri ve Libya’ya geri dönen mültecileri “özgürlüklerinden mahrum bıraktıkları” gerekçesiyle Malta Başbakanı Robert Abela ve selefi Joseph Muscat hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) suç duyurusunda bulundu.

Malta basınında yer alan habere göre, Avrupa Anayasası ve İnsan Hakları Merkezi (ECCHR) ve Almanya merkezli sivil toplum kuruluşu Sea Watch, Abela ve selefi Muscat’ı 30 Kasım’da “2018’de Akdeniz’de çok sayıda göçmenin teknesine el koyarak” duyurdu. -2021″. hürriyetinden mahrum bırakmakla itham edilmiştir”.

Sea Watch ve sivil toplum kuruluşlarının elde ettiği delillerin yer aldığı iddianamede, “12 kişinin (düzensiz göçmen ve mülteciler) denizde hürriyetinden mahrum bırakılmasının soruşturulduğu ve üst düzey faillerin bireysel olarak sorumlu tutulduğu” vurgulandı.

İddianamede sanıklar arasında İtalya İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi ve İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası eski Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa sınır ajansı Frontex Fabrice Leggeri’nin yanı sıra Malta ve İtalyan Kurtarma Koordinasyon Merkezi. da yer aldı.

Ayrıca iddianamede, AB üye ülkeleri ve AB kurumlarının 2016 yılından bu yana Libya Sahil Güvenlik ekiplerine fon, devriye botu, çeşitli ekipman ve eğitim sağladığı kaydedildi.

ECCHR’den yapılan açıklamada, AB kurumlarının yanı sıra İtalyan ve Malta makamlarının, mülteci ve göçmenlerin Libya’dan deniz yoluyla kaçışını önlemek için Libya ile iş birliğini güçlendirdiğine dikkat çekildi.

ECCHR Uluslararası Suçlar ve Hesap Verebilirlik Programı Direktörü Andreas Schueller şunları söyledi: “Libya’daki göçmen ve mültecilere yönelik insanlık dışı muamele ve gözaltı koşulları yıllardır biliniyor. Ülke, göçmenler ve mülteciler için güvenli bir yer değil. Uluslararası denizcilik kapsamında. Hukuka göre denizde kurtarılanlar güvende. Bir yere indirilmeli. Denizde kurtarılan hiç kimse Libya’ya geri gönderilmemeli.” sözlerini kullandı.

Libya’da göçmen sorunu

Libya, son yıllarda yoksulluk ve çatışmalardan kaçan çoğu Afrikalı olmak üzere Avrupa’ya giden binlerce düzensiz göçmen için en çok kullanılan ülke haline geldi.

Akdeniz’de göçmenlere yönelik “geri itme” politikası uygulanması, acil çağrılara cevap verilmemesi ve kurtarma çalışmalarının engellenmesi nedeniyle bu göçmen ölümlerinden Avrupa Birliği ülkelerinin de sorumlu olduğuna işaret ediliyor.

Denizden kurtarılan ya da yakalanıp Libya’ya geri gönderilen göçmenler, insanlık dışı koşulların hüküm sürdüğü bu ülkede gözaltı merkezlerinde tutuluyor.

IOM varsayımlarına göre Libya’daki gözaltı merkezlerinde binlerce düzensiz göçmen var ve bu göçmenler Libya’dan tahliye edilmek için BM ve uluslararası kuruluşlardan destek bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu